Producers: Madhouse, Geneon Universal Entertainment, FUNimation Entertainment

 

Synopsis: Black Lagoon follows Okajima Rokuro as he is sent to by his company to the south china seas to deliver a mysterious disc.  Due to his luck he is taken captive by a group of mercenaries sent to steal the disc.

 

Genres: Action, Seinen

 

Related manga or light novels: 

Black Lagoon (Manga)

 

Places To watch this Anime: 

Funimation

Hulu

 

 

Air Dates: Apr 9, 2006 to Jun 25, 2006

 

Link to anime’s Site: 

Link to site

Number of episodes:

Episode 1 – The Black Lagoon

Episode 2 – Mangrove Heaven

Episode 3 – Ring-Ding Ship Chase

Episode 4 – Die Rückkehr des Adlers

Episode 5 -Eagle Hunting and Hunting Eagles

Episode 6 – Moonlit Hunting Grounds

Episode 7 – Calm Down, Two Men

Episode 8 – Rasta Blasta

Episode 9 – Maid to Kill

Episode 10 – The Unstoppable Chambermaid

Episode 11 – Lock’n Load Revolution

Episode 12 – Guerrillas in the Jungle

Daisuke Namikawa as Rock

Megumi Toyoguchi as Revy

Hiroaki Hirata as Benny

Mami Koyama as Balalaika

Tsutomu Isobe as Dutch

Akiko Takeguchi as Sister Yolanda (ep 7)

Akimasa Ohmori as Leigharch (eps 11-12)

Asami Yaguchi as Oumu (ep 7)

Banjou Ginga as Verrocchio (ep 3)

Fumio Matsuoka as Alfred (ep 6)

Hisao Egawa as Abrego (eps 8-10)

Hitoshi Bifu as Thai Man (ep 8), Warrant Officer (ep 4)

Jouji Nakata as Kageyama (*)

Jun Karasawa as Sister Eda (ep 7)

Katsuhiko Sasaki as Takenaka (eps 11-12)

Kazue Ikura as Garcia (eps 8-10)

Ken Narita as Gruppen Führer (eps 5-6)

Ken Yamaguchi as Ibraha (eps 11-12)

Kenichi Morozumi as Fujiwara (ep 1)

Kenta Miyake as Agent Blend (ep 12), Menishov (ep 9)

Masaaki Tsukada as Wassabu (ep 7)

Masahiko Tanaka as EO Company Captain (eps 1-2)

Masaki Aizawa as Rowan (ep 7)

Michie Tomizawa as Roberta (eps 9-10)

Naoya Uchida as Luak (ep 3)

Rika Morinaga as Kageyama’s Daughter (ep 2)

Ryuji Nakagi as Rachmann

Sayuri Ikemoto as Kageyama’s Wife (ep 2)

Shiro Saito as Bao (Bar owner; ep 1)

Shutetsu Tokaichi as Chang (ep 3)

Taiten Kusunoki as Boris (eps 8-10)

Takaya Hashi as Vice President (ep 2)

Takaya Kuroda as Spieleberger (ep 4)

Tooru Nara as Chinese Man (ep 1), Kageyama’s Son (ep 2), Manisalera Cartel (eps 8-9), NGO (ep 7), PBR Pirate (ep 3), Soldier (eps 4-6)

Toshiyuki Morikawa as Chan (ep 11)

Youichi Nishijima as Manisalera Cartel (ep 9), PBR Pirate (ep 3), Salaryman (eps 11-12), Ship captain (ep 2), Stanford (eps 4-6), Storm (ep 1)

Yūichi Nakamura as Agent Sugar (ep 12), Chinese Man (ep 8), Manisalera Cartel (ep 9), Meier (eps 1-2), Officer (ep 5), PBR Pirate (ep 3), Soldier (ep 6), TV Reporter (ep 11)

Yuko Sasaki as Shenhua (eps 11-12)

Brad Swaile as Rock

Maryke Hendrikse as Revy

Brian Drummond as Benny

Dean Redman as Dutch

Patricia Drake as Balalaika

Tabitha St. Germain as Roberta

Adrian Holmes as Rowan (ep 7)

Alec Willows as Bao (eps 1, 8)

Alistair Abell as Kageyama’s Son (ep 2), Luak (ep 3), Mayer (eps 1-2), Pirate (ep 3), Soldier (ep 4)

Andy Toth as Cartel Man 1 (ep 8), Chinese Man 2 (ep 8), Neo-Nazi Soldier 1 (ep 5)

Brian Dobson as Kruppen Feller (eps 5-6)

Brian Drummond as Captain Ahbe (ep 4), Chinese Man 1 (ep 8), Pirate (ep 3)

Cathy Weseluck as Garcia (eps 8-10)

Clay St. Thomas as CIA Agent 1 (ep 12), News Reporter (ep 11)

Dale Wilson as Watsap (ep 7)

Eli Gabay as Abrego (eps 8-10), Neo-Nazi 2 (ep 6)

Fred Henderson as Takenaka (eps 11-12)

French Tickner as Alfred (ep 6)

Hiro Kanagawa as Colonel Matsuto (ep 4), Fujiwara (eps 1-2)

John Novak as Cargo Ship Captain (ep 2), Sonar Operator (ep 4)

Lisa Ann Beley as Eda (ep 7)

Louis Chirillo as Chin, Pirate (ep 3), Storm (ep 1)

Mackenzie Gray as Ibraha (eps 11-12)

Mark Acheson as Boris (eps 8-10), Neo-Nazi Soldier 2 (ep 5)

Mark Gibbon as Stanford (eps 4-6)

Maryke Hendrikse as Kageyama’s Daughter (ep 2)

Michael Dobson as Cartel Man 2 (ep 8), Spielberger (ep 4), Vice President (eps 1-2)

Paul Dobson as E.O. Captain (eps 1-3)

Richard Newman as Managing Director (ep 1), Menshov (ep 9), Rachmann (eps 4-6)

Ross Douglas as Kageyama (eps 1-2)

Saffron Henderson as Shenhua (eps 11-12)

Scott McNeil as Chinese Man (ep 1), Verrocchio (ep 3)

Shirley Millner as Yolanda (ep 7)

Tabitha St. Germain as Girl (ep 3), Kageyama’s Wife (ep 2), Myna Bird (ep 3), Parrot (ep 7), Shop Woman (ep 1)

Ted Cole as Japanese Man (eps 11-12), Triad Member (eps 11-12)

Trevor Devall as Leigharch (ep 11), Mr Chang (ep 11), Neo-Nazi 1 (ep 6), NGO Worker (ep 7), Thai Man (ep 8)

Viv Leacock as CIA Agent 2 (ep 12)

Director: Sunao Katabuchi

Series Composition: Sunao Katabuchi

Script: Sunao Katabuchi (eps 1-12)

Storyboard: Kazuhiro Soeta (ep 6), Kazuya Komai (ep 7), Kenichi Kawamura (eps 2, 11), Masanori Shino (OP), Satoshi Nishimura (ep 1), Sunao Katabuchi (ED; eps 3-5, 7), Tetsuro Araki (eps 9, 12)

Episode Director: Atsushi Nigorikawa (ep 12), Fumie Muroi (ep 4), Kenichi Kawamura (5 episodes), Kunio Katsuki (ep 5), Sunao Katabuchi (ep 3), Tetsuro Araki (eps 3, 9), Yoshihisa Matsumoto (ep 7)

Unit Director: Kenichi Kawamura (ED), Masanori Shino (OP)

Music: Edison

Original creator: Rei Hiroe

Character Design: Masanori Shino

Art Director: Hidetoshi Kaneko, Hiroshi Kato (Studio Bihou; ep 11), Shunichiro Yoshihara (Studio Bihou; ep 12), Takuya Iida

Chief Animation Director: Masanori Shino

Animation Director: Akiko Asaki (ep 11), Akira Watanabe (ep 7), Cindy H. Yamauchi (ep 3), Fumie Muroi (eps 4, 6), Hideki Inoue (eps 6, 9), Kazuhiro Soeta (ep 6), Keiko Okuda, Kiyoshi Tateishi (ep 6)
Kunio Katsuki (ED; ep 6), Masahiro Kimura (ED; ep 6), Masaki Hyuga (eps 6, 10, 12), Masanori Shino (OP, ED), Toshiyuki Kanno (ep 1), Yasuhisa Kato (ep 2), Yoshiko Okuda (ep 5)

Mechanical design: Masahiro Kimura

Sound Director: Yasunori Honda

Director of Photography: Yukihiro Masumoto

Executive producer: Hideki ‘Henry’ Goto, Jungo Maruta, Yuichiro Tsuzuki

Producer: Jun Nishimura, Junya Okamoto, Mitsutoshi Ogura

2nd Key Animation: Masafumi Nakagawa (ep 11), Taiki Imamura (ep 11)

3D Animation: Eiji Inomoto

Action Director: Kazuhiro Soeta (eps 11-12)

Animation Check: Sakiko Watanabe

Animation producer: Ryoichiro Matsuo

Ascertainment Cooperation: Yoshifuru Otsuka

Assistant Director: Kenichi Kawamura

Associate Animation Director: Kei Anjiki, Yoshio Okuda

Background Art:

Emiko Koizumi

Hiromichi Tanikawa

Kanae Sakakura

Masashi Kurihara, Masumi Nishikawa (Atelier Buuka; eps 1-5, 7-9)

Takuya Iida (Atelier Buuka; eps 1-5, 7-9), Tomie Akiu, Toshiyuki Yoshimura (Atelier Buuka; eps 1-5, 7-9), Tsubasa Matsumoto (Studio Bihou; ep 11)

Yasunori Usuda, Yuichiro Nakajima, Yuka Okamoto (Atelier Buuka; eps 1-5, 7-9), Yumiko Yamada, Yuuichi Takayama (Atelier Buuka; eps 1-5, 7-9)

CG Producer: Masayuki Narai

Color Check: Miyuki Kibata (ep 7)

Color Coordination: Masako Torigata (eps 1, 6)

Color design: Yuriko Kadomoto

Color Design Assistant: Fumie Hayashi

Color setting: Miyuki Kibata (ep 7)

Editing: Kashiko Kimura

Editing Assistant: Yumi Jinguji

Finish Check: Masako Torigata (eps 1, 6)

Finishing: Jeong A Lim (6 episodes), Mi Yeun Lee (ep 10), Sung Hee Seo (eps 9, 11)

In-Between Animation: Akiko Taniguchi (eps 1-5, 8-9), Eun Jin Han, Eun Me Phyun, Eun Mi Choi (eps 4, 10-11), Kenichi Shima, Mi Kyoung Yoon, Minami, Yoshida (eps 1-5, 8-9), You Keoung Jeoung, Young Mi Jeoung

In-Between Check: Kayo Sakazume (eps 1, 3, 8), Sakiko Watanabe (eps 1-6, 8-12)

Key Animation:
Akiko Asaki (OP; ep 6), Akitsugu Hisagi (eps 1, 9, 11), Ayako Hata (eps 1-2, 4)

Chihiro Hayashi (eps 1-2, 5, 8-9), Cindy H. Yamauchi (ep 3)

Eun Young Choi

Futoshi Fujikawa (ED)

Hideki Saijo (ep 1), Hideo Hayashi (eps 1-2), Hirofumi Nakata (Delta Peak Production; eps 11-12), Hiroshi Nishimura

Jamie Vickers (eps 2, 5, 9), Junichi Hashimoto

Kazuhiro Soeta (OP), Kazuyo Nakamura (eps 1, 5), Kouji Matsuyama, Kunihiko Inoue (ep 1), Kyouko Yasuda (ep 1)

Masafumi Nakagawa (8 episodes), Masaki Hyuga (OP; ep 10), Masayuki Kojima, Masayuki Ojima (6 episodes)

Nozomu Abe (eps 1, 6)

Ryousuke Sawa (ep 1)

Sachiyo Hiraide, Susumu Mitsunaka (ep 1)

Taiki Imamura (9 episodes), Takanori Suzuki, Taketomo Ishikawa (ep 1), Tatsuya Shiraishi (OP; eps 10, 12), Tokuyuki Matsutake (OP), Tomohisa Shimoyama (ep 1), Toshiyuki Kanno (ED; ep 1)

Yasuhisa Kato (OP), Yasunori Miyazawa (ep 8), Yosuke Miura, Yuki Hayashi (ep 4)

Marketing: Rikako Fudetani, Takashi Iida

Military Ascertainment: Jugo Tsukuda

Music producer: Kozue Okada, Masayuki Ogami

Online Editor: Miwa Kikuchi

Photography: Atsuo Saitoh, Tetsuya Nakai, Yukihiro Masumoto (Dr. Movie; 6 episodes)

Planning: Akihiro Kawamura, Masao Maruyama

Production Desk: Kazuo Watanabe

Production manager: Kiyoshi Matsumoto

Prop Design: Masahiro Kimura

Recording Mix: Chikako Abe

Recording Operator: Satoru Matsuda

Russian Language Consultant: Jenya

Setting Manager: Shingou Nishikawa

Sound Effects: Takuya Hasegawa (SOUND BOX)

Special Effects: Ayumi Arahata, Kumiko Taniguchi

Theme Song Arrangement: Kazuya Takase (OP)

Theme Song Composition: Kazuya Takase (OP)

Theme Song Lyrics: MELL (OP)

Theme Song Performance: MELL (OP)

Trace & Painting: Fumie Hayashi, Hee Jung Jung, Kang In Kim, Ki Jeong Choi, Kun Hae Lee, Masako Torikata, Min Ju Kim

Translation Adviser: Dan Kanemitsu

Visual Effects: Kazutaka Yoshimoto, Ryuta Undo, Takayuki Toda, Yukio Tanaka, Yuu Nagashima

美術: Takuya Iida (eps 4-5), Toshiyuki Yoshimura (eps 1-3, 7-9)

Translation: Paul Baldwin

Executive producer: Gen Fukunaga (Funimation), Katsuhiko Tsurumoto

Producer: Carly Hunter (Funimation), Diana Gage, Justin Cook (Funimation), Satoshi Fujii

Associate producer: Jiro Okada

Casting Coordination: Theresa MacFarlane

Casting Director: Randi Riediger

Dialogue Editing: Aaron MacDonald, Derek Simpson, Donovan Johnson, Michael Iske

Lead Video Engineer: Jacob Martin (Funimation)

Post-Production Assistant: Aya Spann (Funimation)

Re-Recording Mixing: Mark M. Pinder

Recording engineer: Donovan Johnson, Michael Iske

Script Adaptation: Stephen Hedley

Senior Video Editor: Daniel Mancilla (Funimation), Jeremy Jimenez (Funimation)

Subtitle Script: Kim Wishart Goddard

Supervising Producer: Yukio Kusumoto

Video Editing: Ashley Rosse (Funimation), Josh Tyler (Funimation), Robert Bell (Funimation)

Video Engineer: Andrew Manson (Funimation), Jason Weems (Funimation)

Video Post-Production: Michael Hey, Sean McConkey, Shannon Lum

Video Post-Production Director: Clarine Harp (Funimation)

Video Post-Production Manager: Matthew O’Hara (Funimation)

Voice Direction: James Corrigall